top of page

Testi sértés

Crime Scene Investigator

Testi sértés

A magyar büntetőjog szerint a testi sértés egy személy ellen elkövetett bűncselekmény. Testi sértés vétségét vagy bűntetti alakját követi el az, aki más testi épségét vagy egészségét sérti. Könnyű testi sértésről beszélünk, ha a sértetti fél sérülése, vagy betegsége nyolc napon belül gyógyul. Ezzel szemben, súlyos testi sértésről beszélünk akkor, ha a sértetti fél sérülése vagy betegsége nyolc napon túl gyógyul

Fontos: A nyolc napon kívül, avagy belül gyógyuló sérülés nem egyenesen arányos a tényleges varasodott seb, vagy bőr pír, avagy ütésből származó bőrszín elváltozások elmúlási idejével. A nyomozóhatóságok testi sértés esetében gyakran igazságügyi orvosszakértőt rendelnek ki, akik ténylegesen megállapítják a sérülés fokát.

 

A könnyű testi sértés vétségének elkövetője csak magánindítvány útján büntethető. 

 

A Btk. 164. § (1) bekezdése szerint, aki más testi épségét vagy egészségét sérti, testi sértést követ el.

(2) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon belül gyógyul, az elkövető könnyű testi sértés vétsége miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(3) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, az elkövető súlyos testi sértés bűntette miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(4) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a könnyű testi sértést a) aljas indokból vagy célból, b) védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személy sérelmére, illetve c) a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére

követik el.

(5) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a könnyű testi sértés maradandó fogyatékosságot vagy súlyos egészségromlást okoz.

Aki a súlyos testi sértést gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel, vagy meghatározott esetben három évig, életveszélyes sérülés okozása esetén öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés

A Btk. 165. § (1) Aki foglalkozási szabály megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget, b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált, c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

(3) Ha az elkövető a közvetlen veszélyt szándékosan idézi elő, bűntett miatt az (1) bekezdésben meghatározott esetben három évig, a (2) bekezdésben meghatározott esetben - az ott tett megkülönböztetés szerint - egy évtől öt évig, két évtől nyolc évig, illetve öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(4) E § alkalmazásában foglalkozási szabály a lőfegyver, a robbantószer és a robbanóanyag használatára és kezelésére vonatkozó szabály is.

Segítségnyújtás elmulasztása

A Btk. 166. § (1) Aki nem nyújt tőle elvárható segítséget sérült vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a sértett meghal, és életét a segítségnyújtás megmenthette volna.

(3) A büntetés bűntett miatt az (1) bekezdés esetén három évig, a (2) bekezdés esetén egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a veszélyhelyzetet az elkövető idézte elő, vagy ha a segítségnyújtásra egyébként is köteles.

(4) A (3) bekezdés utolsó fordulata nem alkalmazható azzal szemben, aki a közlekedési szabályok alapján köteles a segítségnyújtásra.

Gondozási kötelezettség elmulasztása

A Btk. 167. § Aki állapotánál vagy idős koránál fogva önmagáról gondoskodni nem tudó személlyel szemben gondozási kötelezettségét nem teljesíti, és ezáltal a gondozásra szoruló életét, testi épségét vagy egészségét veszélyezteti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Dr. Kocsis Attila Márkó

Dr. Kocsis Attila Márkó

Ügyvéd, büntetőügyi szakjogász

+36 (70) 339 8208

Érdekli, hogy mit jelent a magánindítvány?  

Érdekli, hogy milyen határideje van a magánindítványának? 

Érdekli, hogy milyen határidővel dolgozik egy igazságügyi orvosszakértő?  Szeretné megtudni, hogy miként kerülheti el azt, hogy a könnyű testi sértés vétségéből súlyos testi sértés kísérlet bűntett miatt vonják felelősségre? 

Keressen bizalommal. Hívjon, vagy írjon email üzenetet, és konzultáljunk.

Segítek Önnek! 

Dr. Kocsis Attila Márkó

Ügyvéd, büntetőügyi szakjogász 

+36 (70) 339 8208

dr.kocsis.attila@gmail.com

A hét bármely napján hívjon, vagy írjon bizalommal

bottom of page